Alkehol

Alkehol je česká rocková hudební skupina. Vznik si muzikanti datují na rok 1992, i když nápad na založení skupiny se objevil již v roce 1991, kdy se Ota Hereš a Petr Buneš, tehdy kytaristé thrashmetalové skupiny Kryptor, rozhodli složit ne-trashmetalové písně s hospodskými texty. Ústředím místem, kde svou tvorbu konzultovali, byla pražská restaurace "Na Slamníku". Demo pojmenované "Hospodo, nalejvej" dokončené 25. ledna 1992 již pod názvem Alkehol obsahovalo 12 skladeb a bylo nabídnuto nahrávací firmě Monitor, která nabídku přijala. První album skupiny Alkehol bylo nahráno v dubnu 1992 v nahrávacím studiu a ke dvanácti skladbám uvedeným již na demu přibyly další tři písně. Album vyšlo pod názvem Alkehol 8. června 1992, a brzy se dostalo do první dvacítky nejprodávanějších titulů tehdejší federální TV hitparády.[zdroj?] Kromě dvou hudebníků Alkeholu se na nahrávání podílel Filip Robovski (2 x basa) a Lou Fanánek Hagen (zpěv v písni Dejvice a O chlastu). Kvůli množícím se nabídkám ke koncertování si dva zakládající členové přibrali do souboru své kamarády: bubeníka Martina Melmuse (ex-Törr), a na basové struny se adaptoval Tonda Rauer (tehdy kytara u Brian). V této sestavě již kapela v září 1992 nahrává píseň "Okno mé lásky" na sampler ...dej mi víc Olympic... První koncert se odehrál 30.10. v Duchcově, kde Alkehol předskakoval skupině Kabát.

Úspěch skupiny pokračoval vydáním desky S úsměvem se pije líp v roce 1993, která vyhrála televizní hitparádu[zdroj?] a po které skupina koncertovala ve vyprodaném sále Lucerna v Praze.

Od té doby odehrála skupina Alkehol stovky koncertů, zúčastnila se řady festivalů a vydala níže uvedené desky. V roce 2002 změnil Alkehol vydavatelství a přešel k Sokol's Power Voice Music, kde jako první vyšla deska Planeta vopic.

Kapela nahrála také několik hymen pro sportovní kluby např. v roce 1992 pro fotbalový tým AC Sparta Praha, v roce 2008 pro hokejový tým HC Kometa Brno a v současné době používá nástupovou hymnu od této kapely také hokejová HC Slavia Praha nebo fotbalovy klub Sk Rakovnik Sk Rakovnik